Czy retusz zdjęć jest zły? | Pierwszy powiew wiosny

3/01/2019

Choć do kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, ostatni tydzień bardzo ją przypominał, a temperatura przekraczała niekiedy 15 stopni przez co udało mi się stworzyć pierwszą wiosenną sesję, a raczej pół wiosenną, pół zimową. Przerabiając zdjęcia zaczęłam się zastanawiać nad retuszem, a konkretniej dlaczego jest przez niektórych tak negatywnie odbierany.

mod. Julia


Odbiór przeróbki

Programy graficzne i edycja w nim zdjęć to często kontrowersyjny temat, zwłaszcza w świecie mody. Co chwilę słyszymy o zmniejszonych kształtach modelki, usuwaniu zmarszczek i tworzeniu nieistniejących wizerunków kobiet. Z kolei w przypadku zdjęć bez udziału modelki wiele ludzi odbiera zdjęcie jako zakłamane, bo przerobione. Jak tak można oszukiwać i tworzyć coś, co nie istnieje? 

Dla mnie wygląda to jednak zupełnie inaczej. Nie wyobrażam sobie pozostawić po sobie surowych zdjęć mimo, że sama kiedyś miałam w tej kwestii zupełnie inne podejście (przeróbka to zło). Dziś uważam, że to właśnie programy graficzne pozwalają nadać zdjęciu konkretny klimat, uwidocznić niektóre rzeczy. Naprawić to, co niekoniecznie współpracowało z nami podczas sesji, zwłaszcza tych w których chwila liczy się bardziej. 


Granice retuszu

O ile do zmarszczek i zmniejszania proporcji ciała mam negatywne podejście, tak do niedoskonałości takich jak wypryski czy zadrapania - pozytywne. Zawsze uważałam, że nie jest to część nas, takie zmiany skórne co prawda jeszcze nie raz zawitają na naszej twarzy, ale na pewno nie definiują nas jako osoby. Jednak i tu nic nie jest czarno-białe, bo jeśli klient tych zmarszczek nie chce, a sesja jest zapłacona, nie widzę potrzeby, dla której miałabym robić inaczej.

Tak samo w przypadku zdjęć krajobrazów, roślin czy czegokolwiek innego. Wiele osób patrzy na piękne zdjęcie, macha ręką i dodaje ,,Photoshop", ale... co w tym złego?  Jeśli jest to czyjaś fotografia i właśnie taki był czyjś zamysł, uważam, że nic mi do tego. To nie moje zdjęcie, nie moja praca - może mi się albo spodobać, albo nie. Roztrząsanie, czy użycie programu było dobrym pomysłem w tym wypadku, czy nie to jak mówienie komuś, co ma zrobić. A wiadomo, jak w codziennym życiu reagujemy na ,,powinnaś zrobić tak", ,,a nie myślałaś, żeby zrobić to w ten sposób?".Magia

Często do zdjęć dodaję magiczne elementy i nie zawsze spotyka się to z pozytywnym odbiorem, co zauważyłam w komentarzach. I okej, fajnie jest mieć swoje zdanie i się różnić. Pamiętajmy jednak, że zdjęcia nie muszą oddawać rzeczywistości. Nie ma regulaminu który obowiązuje wszystkich fotografów świata. To sztuka jak każda inna i mamy mnóstwo ciekawych i inspirujących sposobów, w które możemy dane zdjęcie przedstawić.

Idąc tym tokiem myślenia musielibyśmy zarzucać muzykom, że źle zinterpretowali utwór, grając go za szybko bądź za wolno. Malarzom, że niebo wcale nie było takie ciemne, a pisarzom, że wymyślają nieistniejących w rzeczywistości bohaterów. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, ale nie o to tutaj chodzi. Program jest tylko narzędziem, jeśli chcesz go używać, to innym nic do tego i na odwrót.Retusz prowadzi do kompleksów?

Często czytam, że Instagram, Internet i inne media prowadzą do kompleksów, bo promują sylwetki, które nie istnieją. I mimo, że pojawia się coraz więcej modelek plus size, opinia ludzi się nie zmienia i zapominamy, że to może działać też w drugą stronę - szczupłe dziewczyny też przecież mają kompleksy i również mogą zarzucać doprowadzanie do kompleksów.

Na takie manipulacje najbardziej narażone są nastolatki, jednak myślę, że problem leży gdzieś głębiej i zaczął się wcześniej. Media mogą co prawda pogłębić kompleksy, ale to my wybieramy, jakich treści dostarczamy sobie na co dzień. Nikt nie każe śledzić nam takich osób, a jeśli faktycznie nasza samoocena jest niska i prowadzi nawet do depresji, to sygnał do szukania pomocy. Kompleksy były od zawsze i nie zaczęły się magicznie wraz z wejściem na rynek programów graficznych.
A wy jakie macie podejście do przeróbek? :)